Sosyal medya Yönetimi Ürünü Sunan Firmaların ÖzellikleriArtık bütün mağazalar çalışmalarını dijitale taşımış durumdalar. Bu sebepten sosyal medya satış konusunda sosyal medya danışmanlığı servisi almanın gereksinimi ortaya çıkmıştır.
nedeni şu ki kurumlar ürün, satış, satılan servislerin onaylanması, teslimatı gibi yüzlerce çalışma arasında bir de internet ağları ile ilgilenmeleri eziyetli olabilir.
Bu anda firmalara hizmet veren dijital pazarlama ajansları devreye girmektedir.
Sosyal medya marketing çalışmaları son yıllarda artış göstermiştir.
Aslında sosyal medya marketingcilerin, Sosyal medya platformlarını yanlızca bir pazarlama mecrası olarak kullanması bir hata olacaktır. nedeni şu ki Dijital mecraları aynı zamanda sizlerin müşterilerinizle etkileşim kurabileceğiniz ağlar olmaktadır.
Dijital pazarlama firmaları sizin yerinize, müşterilerinize en mükemmel biçimde ulaşır ve ürünlerinizi en hızlı faaliyetlerle tanıtır.
Aynı zamanda markaların hemen Dijital platformlarına uyumlu olmasını sağlar. Bu yazımızda, sizlere İnternet yönetimi ürününün yararlarından bahsedeceğiz.

Dünya genelinde sosyal medya kullanıcılarının %74’ü İnternet kanallarını etkin olarak kullanmaktadır. Bu kadaryoğun bir kullanım alanına sahip Sosyal medya ağları kurum olarak sizin faaliyet göstermemeniz gibi bir durum olamaz.
Şu nedenle Sosyal medya kanalları ürünlerinizi tanıtabileceğiniz ve bilinirliğinizi fazlalaştırmak en mükemmel yer olmaktadır.
Instagram ve YouTube başta olmak üzere bütün Sosyal medya mecralarında insanlar ile etkileşime geçmek oldukça kolay olmaktadır.
İyi bir dijital pazarlaması ile hedef kitlenize bu tür ağlardan hızlı olarak ulaşabilmekte ve servislerinizin reklamını yapabilmektesiniz.
Bu kanallar sayesinde çok kısa zaman içerisinde mükemmel bir yöntemde firma bilinilirliğinizi artırabilmektesiniz.
Potansiyel müşterilerinize her gün etkili olarak girmiş olduğu bu platformlar sizler için eşsiz bir satış ortamı olmaktadır.
Artık kitleler interneti sadece resim bakma amaçlı kullanmamaktadır. Artık bu kanalların tamamı aynı zamanda gerçek zamanlı birer etkileşim platformu haline dönüşmüştür.
Bu platformların kitleleri aynı zamanda buralardan aldıkları servislerle ilgili her tür bilgiyi yine dijital üzerinden alabilmektedir.
Birçok firma dijital danışmanlığı ürünü sayesinde sıkça sorulan sorular için özel içerik bile üretmektedirler.
Birçok organizasyon search engine optimization faaliyetlerinde Sosyal medya platformları adeta imdatlarına yetişmektedir.
nedeni şu ki aktif olan internet ağlarına sahip olan siteler google arama sıralamalarında üst sıralarda yer aldıkları görülmüştür. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi elbette ki hizmetlerinizin tanıtımı için çok büyük bir gereklilik arz etmektedir. Bu sayede marka bilinilirliğinizin artmasına çok önemli bir katkı sağlanmış olacaktır.
Dijital reklamları sayesinde sizde online tanıtım kampanyaları düzenleyerek hedef kitlenizin dikkatini kendi ürünlerinize çekebilirsiniz.
Hedef kitlenizi oluşturan insanların İnternet kanallarındaki online ve şehir gibi daha birçok verilerine sahip olabilirsiniz.
Başarılı bir Sosyal medya yönetimi bu tarz faktörlerin genelini göz önünde bulundurur ve sizin sitenizin ziyaretçi trafiğini oldukça artırabilir.
kurumlar İnternet ağları sayesinde hedef kitleleri ile doğrudan iletişim kurabilmektedirler.
Birçok kurum tanıtım yayınladıktan sonra reklam ile ilgili müşterilerinizden gelen soruları cevaplamamaktadır. Oysa bu en büyük yanlışlardan bir tanesi olmaktadır. Bu tür durumlarda hedef kitlenizden gelen hemen her tür soru ile ilgilenmeli ve en kısa sürede dönütler sağlamalısınız.
Bir kere kurum için en önemli nokta ürünlerinin en iyi biçimde pazarlanması olmaktadır.
İşte Sosyal medya firmaları sizlere hiçbir ortamda bulamayacağınız bir marketing teknikleri sunmaktadır. Bu firmalar yardımıyla mağazanız bütün Dijital kanallarında var olmaktadır. Böylece erişebileceğiniz maksimum hedef kitleye ulaşmış olacaksınız.
Günümüzün yeni iş alanlarından olan ve kurumlar için mükemmel fırsatlar sunan Dijital yönetimi uzmanları markanızın tüm sosyal kanallarda duyurulmasını sağlamaktadır.
Bu sayede hem ürünlerinizin tanıtımı gerçekleştirilmekte hem de organizasyon bilinilirliği artmaktadır. Dijital ortamında günü birlik trendler ve teknikler değişebilmektedir, sizin bunu takip etmeniz imkânsız olacaktır.
Bu nedenle bu işi Sosyal medya ajansları üstlenmektedir. Şu nedenle bu kişiler nereden başlayacaklarını ve hangi mecralarda ne tür içerikler paylaşacaklarını çok iyi bilmektedirler.
Çalıştırdığınız firmanız ne kadar büyük olursa olsun iyi bir Dijital ajansı, mağazanızı maksimum erişilebilir kılabilmektedir.
Bütün Sosyal medya kanallarında aktif olarak, bu kanallarda sizler için en uygun reklamları ve satış çalışmalarini uygulamaktadır.
Yaptıkları yeni tanıtımlarla, yazılan yorumlara erken verilen cevaplar potansiyel müşteri trafiğinizi gözle görülür derecede artırmaktadırlar.
Tüm yaptıkları bu çalışmalar sayesinde sizi ve organizasyonunuzu maksimum müşteriye eriştirir ve her geçen gün daha da artırırlar.
Dijital yönetimi uzmanları, firmanıza ait değerler ve bu değerlere ilişkin planlama yapma hususlarında oldukça yeteneklidirler.
Firmanızın hizmetlerini politikanızı pratik, duygusal yönleriyle ortaya koyar ve faydalarını teşvik edici bir hale getirir.
Anlayacağınız bu uzmanlar sizin ve şirketinizin değerlerini en yukarıya taşımak için eğitim alırlar.
Yapılan tüm bu çalışmalar neticesinde rakipleriniz arasında bir adım öne geçer ve yakaladığınız bu başarı sayesinde , markanızda gözle görülür bir ciro artışı meydana gelir.
Gördüğünüz gibi bir firma ile çalışmak sizler için hızlı her açıdan kazançlı kılmaktadır. Aynı zamanda bu uzmanlar sadece sizin web sitenizle ilgilenmekle kalmaz rakiplerinizin de sitelerini gözlemleyerek, sizin için yararlı olabilecek bilgileri elde ederler.
Kaliteli ve alanında profesyonelleşmiş kişilerle iş birliği yaptığınızda işletmeniz çok daha kısa sürede belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaşacaktır.
Sosyal medya yönetimi servisi sayesinde, bütün İnternet platformlarında tanınır bir hale geleceksiniz.
Tüm bunların yanında organizasyonuza ait web sitenizi servislerini en iyi yöntemde tanıtma imkanına kavuşacaksınız. Ayrıca tüm bu başarınızı artıracak olan servisi günümüzde çok işe yaramayan klasik tanıtım stratejilerine göre çok daha uygun bir fiyata yaptıracaksınız. Bu sayede hem zamandan hem de paranızdan tasarruf sağlamış olacaksınız.
Kurumsal Kimlik ve Dijital
Sosyal medya son zamanlarda hepimizin hayatına iyice entegre olan bir alan. Bu nedenle mağazalar da İnternet üzerinden kurumsal kimliklerini ve kendilerini sıkça tanıtmak istiyorlar. Bunun için de birçok çalışma yapılıyor.
Peki organizasyon olarak kurumsal kimliğinizi kaç günde tanıtabilirsiniz? Bunun bir süreci var mıdır?
Kurumsal kimlik tanıtma aslında zor bir meseledir. Fakat iyi bir faaliyet ile bunun üstesinden gelmek kısa bir süre gerektirir.
Özellikle kaliteli bir web sitesi, Dijital ve logo ile kurumsal kimliğinizi kolay bir biçimde hedef kitlenize eriştirebilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz web sitesinin sizlere ciddi anlamda fayda sağlaması için mutlaka kurumsal bir site tasarımına sahip olmalısınız.
Kurumlar için Sosyal medya Kullanımının Faydaları
İnternet, marketing sahnesine nispeten yeni giriş yapan bir uygulama. Bu nedenle henüz bu işe yeni adım atanlar, Dijitalin mağaza tanıtımına faydalı olup olmadığını merak ediyor. Seçilebilecek çok sayıda ağ üzerinden reklam yapmak, kurumunuz için oldukça faydalı olacaktır. Fakat bunun için süreç ve iyi planlama gerekmektedir.
Zira günümüzde Sosyal medya alanı rekabetçidir; tüketicilerin gittikçe azalan dikkatini çekmek için yarışan binlerce başka işletme ile birlikte, algoritmalardaki değişimleri de göz önünde bulundurmak gerekir.
Peki reklam kaynaklarını neden İnternete yatırmalıyız? Bunun bize ne gibi faydası bulunmaktadır?
• Kullanımı ücretsizdir (zaman alıcı olsa bile)
• Bir markanın kişiliğini şekillendirmeye yardımcı olur
• İki yönlü konuşmalara katılabilirsiniz
• Tüketicilerden dönüş alabilirsiniz
• Firma tanıtımını etkin bir biçimde yapabilirsiniz
• SEO’da artış elde eder ve üst sıralara çıkabilirsiniz
• Siteniz için sağlam bir trafik kaynağı haline gelir
BÜTÇEYİ ZORLAMADAN TANITIM
İnternet kullanımının ücretsiz olması, birçok firmanın reklam bütçelerini de rahatlatmaktadır. Sosyal medya tanıtım harcamaları açısından hiçbir ücrete tabi değildir.
Tanıtımlara para harcamak, hedeflerinize daha Başarılı ulaşmanıza yardımcı olurken, para harcamadan da tanıtım yapmanız mümkün olmaktadır.
Her İnternet kanalı için mesajlar düzenleyerek, benzersiz görüntüler ve videolar kullanarak müşterilerinize yaratıcı formüllerle ulaşabilirsiniz.
Sürekli olarak mükemmel taktikler kullanmaya devam ederseniz Dijitalin gerçek faydalarını görmeye başlarsınız. Büyüme oranınızı daha da artırmak için İnternete küçük bir bütçe yatırmak bile size büyük oranda destek olacaktır.
TÜKETİCİLERLE DİREKT İLETİŞİM
Müşterilerinizle direkt olarak etkileşime geçebilirsiniz. İşiniz İnternete mevcut olsun veya olmasın, kullanıcılar büyük ihtimalle zaten sizden bu platformlar üzerinden bahsetmektedir.
Dijitaldeki konuşmaları aktif olarak izlemek, kurumunuzla ilgili konuşmaları bir dereceye kadar kontrol etmenizi sağlar.
Sosyal medyadanın iş için en büyük faydalarından biri, müşterilere olduğu kadar potansiyel müşterilere erişme ve Twitter.com, Instagram, FB ve benzeri platformlarda onlarla iletişime girebilme şansıdır. Tüketiciler özellikle kolay ulaşılabilir ve sorulara anında cevap veren markalarla bağ kurarlar.
Bu sebeple ikili iletişime girmek, hedef kitle çekmek için de ideal çalışmalardan birisidir.
Sosyal medyanız büyüdükçe ve içeriğiniz zenginleştikçe, insanlar markanıza daha çok güvenmeye başlayacaktır.
İçerik kütüphaneniz ve takipçi sayınız arttıkça, web sitenize sosyal medyadan gelen trafik de artacaktır. Eğer sizler de web sitenize takipçi çekmek istiyorsanız, sosyal medya platformlarını etkin bir biçimde kullanmalısınız.
Sosyal Medyanın Kişi ve Kurumlara Sağladığı Faydalar Nelerdir?
Sosyal medyanın reklam hedeflemesi oldukça nettir.
Sosyal medyada kişilerin ve kurumların yalnızca kimliklerini değil her türlü bilgisini diğer insanlara sunmaktadır.
Bu da tanıtım yapmak isteyen kurumların hedefleme yapabilmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Bir şirket hedef kitlesini belirlemesi durumunda çeşitli sosyal platformlarda kolaylıkla bu hedef kitleye erişebilmektir.
Ancak geleneksel platformlarında belirlenen hedef kitleye ulaşabilmek için çok daha büyük bir emek sarf edilmesi gerekmektedir.
Ayrıca bu hem zaman olarak hem de maddi olarak büyük bir kayıp yaşatmaktadır.
mağazalar ayırdıkları reklam bütçesi ile belirledikleri hedef kitleye en doğru şekilde ulaşabilmektedir.
İnternetin maliyeti de oldukça düşük olduğu için küçük bir bütçe ayırarak müşterilerinize kolay bir şekilde erişebilirsiniz.
Dijital anında güncellenebilen bir yapıya sahiptir. Bu da meydana gelen olayların anında kişilere eriştirebiliyor olmasını sağlamaktadır.
Ya da Sosyal medyada da meydana gelen krizler bu sayede çok büyümeden önlenebilmektedir.
Sosyal medyanın sunduğu diğer bir avantaj ise feedbacktir. Sosyal medyada kişiler ve kurumlar kolay bir şekilde etkileşim kurabilmektedir.
Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
İnternet yönetimi, Dijital kanallarının nasıl kullanılacağı ve bu kanallarda ne zaman nasıl içerikler paylaşılacağının belirlenmesi ve bu doğrultuda stratejik planlar oluşturulmasıdır.
Sosyal medya platformlarının kurumların itibarı açısından uygun hale getirilmesi için çeşitli faaliyetlerin yapılmasına ise kurumsal Dijital danışmanlığı adı verilmektedir.
firmalar ister küçük olsun ister büyük Dijital mecralarına büyük bir gereklilik göstermektedir.
Şu nedenle günümüzün gelişen teknolojisi ve kişilerin Sosyal medyaya gösterdiği gereklilik şirketlerin ister istemez sosyal medyayı önemsemelerine neden olmuştur.
Bu doğrultuda her markanıza kendi bütçeleri doğrultusunda sosyal medya firmaları ile ya da doğrudan İnternet uzmanları ile çalışmaktadır.
Sosyal medya şirketlerin hedef kitlelerine daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.
Bu sebeple organizasyonların müşterilerinize ulaşmak için İnterneti kullanması kaçınılmaz bir durumdur.
Peki, kurumsal Sosyal medya yönetimi içeriği neleri kapsamaktadır? İşte cevapları…
Kurumsal Sosyal medya yönetimi Neleri Kapsamaktadır?
Kurumsal Sosyal medya yönetiminin kapsamı İnternet firması ya da sosyal medya uzmanı ile yaptığınız anlaşmaya göre değişkenlik gösterse de genellikle tüm sosyal medya ağlarını kapsamaktadır.
Bu mecralar ise; Facebook, twitter.com, Pinterest, instagram.com, Flickr, Google ve Youtube v.bdir. Günümüzde İnterneti büyük bir gereksinim kazanması ve sosyal medya marketing ağlarının ortaya çıkması ile beraber satış trendleri de değişmiştir.
Artık mağazalar müşterilerine erişebilmek için hedef kitlelerinin gelmesini beklemiyor aksine hedef kitlelerinin ayağına gidiyor.
Dijital ise müşterilerin ayağına gitmek için en uygun mecralarından bir tanesidir. Kişilerin istek, ihtiyaç ve zevklerine göre içeriklerin paylaşımı ise Dijitalin müşterileri etkileme hususunda büyük bir gerekliğe sahiptir. Peki, kurumsal sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır?
Kurumsal Sosyal medya danışmanlığı Nasıl Yapılır?
Organizasyonların müşterilerinine sosyal medya ağı ile ulaşabilmesi için bazı teknikler bulunmaktadır.
Bu çalışmaları aşağıdaki sıralamak mümkündür.
Samimi Bir Dil Kullanın
Dijital kurumsal bir ağ değildir. Bu sebeple İnternetteki müşterilerininiz ile etkileşim kurmak istediğiniz samimi bir dil kullanmalısınız.
Ancak aşırı samimi bir arkadaş gibi değil. Aşırı kurumsallıktan uzak ve nazik bir dil İnternet için en uygun olanıdır.
İnternet Kampanyaları Düzenleyin
İnternet üzerinden sayfanızı ve gönderinizi beğenen, paylaşan ve yorum yapan takipçileriniz için özel kampanyalar oluşturun.
Bu sayede İnternet mecralarınızı ve organizasyonunuzu hedef kitlenize tanıtmak için çok daha az bir bütçe harcamış olursunuz.
Tarafsız Paylaşımlar Yapın
Sosyal medya üzerinden hedef kitlesine ulaşmak isteyen mağazalar bu platformlarından paylaşım yaparken kesinlikle taraf tutmamalıdır. Siyasi, dini ya da ırklar ile ilgili paylaşımlar karşıt görüşteki tüketicilerin kurumunuzdan uzaklaşmasına neden olabilmektedir.
Bu sebeple bu hususta oldukça dikkatli davranmalısınız.
Sosyal Medya Tanıtımlarını Kullanın
Sosyal medyada büyük bir rekabet söz hususudur. Bu sebeple şirketlerin Dijitalde rakiplerin farklılaşması ve sıyrılması da oldukça güçtür.
Bu doğrultuda firmaların Sosyal medyanın bazı özelliklerinden faydalanarak hedef kitlelerinine erişmesinde fayda vardır.
Eğer şirketler hedef kitlelerinin organik bir biçimde platformlarını takip etmelerini ve kendileri ile etkileşime geçmelerini beklerlerse bu ciddi bir zaman kaybı olacaktır. Ancak Dijital reklamlarını kullanarak kısa süre içerisinde yüksek rakamlarda kişilere erişmek mümkündür.
Fenomen Hesapları Kullanabilirsiniz
Sosyal medya kullanımının artması ile beraber sosyal medya fenomenlerinin sayısı da artmıştır. Siz de mağazanızın müşterisine daha kolay ulaşmasını sağlamak için bu popüler Dijital fenomenlerini kullanabilirsiniz.
Bu sayede fenomen hesaplar firmanızı takipçilerine duyurur ve mağazanızın tanıtımını yapar.
Sosyal medya Yönetimi Fiyatları
Özellikle son yıllarda çift yönlü iletişim sağlanması açısından sağladığı büyük kolaylıklar düşünüldüğünde, İnternet kanallarının ne kadar büyük bir gereksinime sahip olduğu ortadadır.
Sosyal medya yönetimi ürünlerini sayesinde büyük bir pazar potansiyeline sahip bu ağlarda firmanızın bilinilirliğini çok büyük ölçüde artırabilirsiniz.
Profesyonel bir yardım sayesinde mağaza hizmetlerinizle ilgili düzenli ve kaliteli reklamlarla Dijitalde aktif bir rol alabilirsiniz. Bunun neticesinde web site trafiğinizin çok kısa sürede gözle görülür derecede arttığını göreceksiniz.
Tabi profesyonel yardım sağlıyor diyen birçok kuruluş bulunmaktadır, fakat siz bunlardan güvenilir olan ve hizmet sunduğu firmalarda gerçekten başarı elde etmiş olanları seçmelisiniz.
Sizler için elimizden geldiğince bu tür kurumların servis fiyatlarını ve sizlere neler sağlaması gerektiklerini paylaşacağız.
Eğer alanında uzman ve güvenilir eş zamanlı İnternet yönetimi servisi sağlayacak kurumlar ile anlaşabilirseniz, web sitenizin hedef kitle trafiği oldukça artacaktır.
hesaplarınıza ve ürünlerinize yapılan yorumlara çabuk dönüşlerle şirketinizin bilinirliği ve itibarı da artmış olacaktır.
Günümüzdeki İnternet mecralarının her birinin kendine özgü farklı bir dili bulunmaktadır. Yani her birisi için farklı uygulamalar gerekebilmektedir, bu yüzden iyi bir Dijital uzmanı bunların bütününün farkında ve bilincinde olmalıdır.
Sürekli duyduğumuz çoğu zamanda kullandığımız bu Dijital denilen tabir ne demektir? Esasında mana olarak; internetin hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte hayatımıza girmiş olan anlık paylaşım siteleri olmaktadırlar.
İlk çıkış noktaları itibariyle kişisel bazda kullanılan bu mecralar günümüzde kurumsal olarak da kullanılması zorunlu bir hale gelmiş bulunmaktadır.
Tüm kanallarda yönetim sağlanması ile bu markalar artık ürünlerinin tanıtımını çok daha kolay bir yöntemde gerçekleştirebilmektedirler.
Dünya genelinde hem kişisel hem de kurumsal olarak ürün sunan ve en çok bilinen sosyal mecralar; Twitter, Linkedin, Facebook, insta, YouTube, Pinterest gibi sosyal ağlar olmaktadır.
Birçok kurum bu sosyal platformlar sayesinde hedef kitlelerinine kolayca ulaşabilmektedirler.
Özellikle Sosyal medya danışmanlığı ürünü alan birçok organizasyon ürünlerinin ve markalarının Facebook.com, twitter.com ve IG gibi platformları aktif olarak tercih etmekteler.
nedeni şu ki neredeyse bütün kullanıcılar tarafından kullanılan bu sosyal platformlar ile mağaza bilinilirliklerini çok hızlı bir şekilde artırabilmekteler.
Tüm bu işlemleri sizin ve şirketinizin adına İnternet yönetimi sunan kuruluşlar en mükemmel fiyatlardan başarıyla gerçekleştirmektedir. Genel olarak en düşük İnternet yönetimi servisi 1000 TL’den başlayıp bu sizin isteğinize ve yapılacak uğraşlara göre artabilmektedir.
Sosyal medya Danışmanlığı hizmetinde Olması Gerekenler
İnternette her daim aktif olarak bulunmalı ve bütün sosyal ağlarda bulunan hesapların en iyi biçimde kontrolünü sağlamalıdır. İyi bir dijital uzmanının başarısını yaptığı paylaşımların ve reklamlarının ne kadarının beğenildiğinden ve en önemlisi de yapılan yorum ve geri dönüşlerden anlayabilirsiniz.
Başarılı ve alanında iyi olan bir internet danışmanı aynı zamanda çok iyi bir Adobe Photoshop kullanıcısı olmalıdır. Çünkü servislerinizin tanıtılmasında bu yazılım araclarının kullanılması oldukça önemli olacaktır.
Hemen her tür Sosyal medya hesaplarının (FB, insta, Twitter, YouTube.com gibi) paylaşımlarını, tasarımlarını ve danışmanlığını başarıyla gerçekleştirmelidir.
Markanız ve hizmetleriniz için en iyi hedef kitlenin belirlenerek en doğru görsel içeriklerden oluşan reklamın hazırlanması
Çalıştığı firmaların web siteleri için en iyi internet ağlarının belirlenme işlemlerinin yapılması
Web siteniz üzerinden hizmetleriniz ve organizasyonunuz hakkında gelen yorumlara Sosyal medya yönetimi servisi veren kurumlar anında cevap vererek geri dönüş sağlarlar.
Böylece şirketinizin güvenilirliği artırılmış olur.
Sosyal medya uzmanları aynı zamanda rakip firmalarında hesaplarını ve sayfalarını analiz ederek sizin için mükemmel olanları tespit ederler.
Sosyal medya Yönetimi hizmeti Sunan Firmaların Özellikleri
İnternet yönetimi daha önce de ifade ettiğimiz gibi çağımızın en gerekli reklam ve pazarlama aktörlerinden bir tanesidir.
Bu anlamda Sosyal medya yönetimi servisi sunan organizasyonun özellikleri sosyal ağlarda yakalanacak başarıyı kat be kat arttırır.
Geleneksel satış stratejilerden çok daha etkili yönleri olan ve bir markanın büyümesinde tartışılmaz katkıları olan Sosyal medya danışmanlığı servisi almaya karar verdiyseniz size hizmet sunacak firmada şu özellikleri aramanız gerekir;
Dijital firmasının sizi, mağazanızın amacını bütün yönleriyle tanıması gerekir.
şirketinizin geçmişten bugüne sahip olduğu kurumsal kimliğe zarar vermeyecek bir yönetim için kullanılacak dil ve tekniklerin iyi belirlenmesi gerekir.
Müşteri analizi iyi yapılmalı ve müşterileri cezbedecek tanıtım faaliyetleri ile internet etkileşimini arttıracak uygulamalar ortaya konmalıdır.
İnternet başarı için rakip analizi ve SWOT analizi gibi değerlendirmeler ile organizasyonun Dijital yönetimi ile elde edeceği kazanımlar önceden belirlenmeli ve bu yönde çalışmalar yürütülmelidir.
Sosyal medya Uygulamaları
İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sadece ülkemizde değil bütün dünyada İnternet kullanımı artmıştır.
İnsanlar artık vakitlerinin büyük bir bölümünü İnternet uygulamaları için harcamaktadır. Günümüzde insanların zaman geçirdikleri birçok İnternet uygulaması olup, bunlar geçmişten bugüne değiştiği gibi, muhakkak ki bugünden yarına da değişecektir.
Kendisini yenileyemeyen ağlar yok olurken, kendisini her daim içinde bulunulan döneme güncelleyenlerde varlıklarını sürdürmeye devam edeceklerdir.
Elbette ki çok Doğru bir yöntemde gelişme gösteren bu alana yönelik yeni mecralarda çıkacaktır.
Biz sizler için bu yazımızda en çok kullanılan Sosyal medya mecralarını tespit edip yazmaya çalıştık.
1-) Facebook.com
Dünya genelinde aylık yaklaşık 2 milyara yakın aktif kullanıcısı ile ilk sırayı Facebook.com almaktadır.
Facebook.com günlük olarak yayınlanan bir paylaşım sitesi olup, Facebook.com Messenger mesajlaşma uygulaması da gerçekten oldukça etkin olarak kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır.
2-) Twitter.com
Dünya genelinde haberlerin ilk kez paylaşıldığı kamu mikroblog ağı olarak bilinen Sosyal medya uygulamaları içerisinde de oldukça popüler olan twitter.com yaygın olarak kullanılmaktadır.
twitter.com kullanıcıları genel olarak 280 karakterle sınırlı olan kısa mesaj ile yazılarını paylaşmaktadırlar. İlk çıktığı ana bakarak twitter.com kendisini zaman içerisinde değiştirmiş ve her türlü multimedya içeriği kolayca paylaşılır bir hale getirmiştir.
3-) Medium
Günümüzün yazarları ve okuyucuları için kurulmuş belki de en iyi Dijital kanalı olmaktadır.
Blog mecrası olarak Tumblr’a benzeyen bir yapısı olmaktadır. Fakat bunda içeriğin daha detaylı vurgulanabilmesi için çok az bir görünüme yer verilmiştir.
Bu İnternet kullanıcıları bloglarında kendi hikayelerini yazabilir ve bu hikayelerini destekleyici videolar, resimler ya da GIF’ler kullanabilirler.
Buradaki bütün içerikler Dijital uygulamaları içinden bu uygulamayı kullananlar arasından beğendikleri hikayeleri öneren topluluklarca görülebilmektedir.
Yine kullanıcılar ilgi alanlarına göre bireysel etiketleri de takip edebilme imkanına sahiptirler.
4-) LinkedIn.com
İşin açıkçası bu uygulama profesyoneller kanalı olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin kariyerlerini ilerletmek için iletişim kurması gerekli hemen herkes Linkedin’de olmalıdır.
İş deneyiminiz, mesleğiniz, profil bilgileriniz, gönüllü faaliyet alanlarınız, eğitim durumunuz, yaşınız, medeni haliniz, askerlik durumunuz, ödül ve sertifikalarınız, özgeçmişiniz yani kısaca hemen her bilginiz burada yer almalıdır.
Burada kullanıcılar diğer kişilerle iletişim kurarak, iş ilanları yayınlayarak kendilerini geliştirme ve iş bulma olanaklarına sahip olmaktadır.
4-) YouTube
Günümüzün en popüler video izleme ve yayınlama Dijital uygulamaları arasında yer alan YouTube.com hemen herkesin günlük ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir.
Google arama motorunun ardından en büyük ikinci arama motoru olma unvanını elinde bulunduran YouTube, insanlara video adına hemen her tür alanda ürün vermektedir.
Film izlemeden müzik dinlemeye, video indirmeden video yüklemeye kadar sınırsız seçeneğe sahip olabileceğiniz bir Sosyal medya platformudur. Bu ağ üzerinde kendi blog sayfanızı oluşturabilirsiniz.
Yine bütün videoların reklamlarından arındırılmış olduğu Premium üyelik ile sizlere canlı yayın akış ürünü sunan YouTube TV hizmetini de aktif hale getirmiştir.
5-) Instagram
Günümüzün en tutulmuş sosyal medya ağlarından biri olan IG, resim paylaşımı olarak geliştirilmiş en mükemmel dijital uygulamaları arasındadır.
İstediğiniz her an durduğunuz mecrada ya da hareket halinde hiç sorun değil gerçek zamanlı görsel paylaşabileceğiniz en mükemmel sosyal ağdır.
İlk olarak sosyal medya danışmanlığı IOS temelli mobil cihazlarda kullanılan platform daha sonra Android tabanlı telefonlar içinde başarılı hale gelmiştir. Sonrasında bu kanalı 2012 yılında Facebook 1 milyar Dolar bedelinde satın almış ve mükemmel bir ivme kazanmasını sağlamıştır.
Şuanda dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan birisi haline gelmiştir.
Sosyal medya teknolojinin hızla gelişmesi etkileşim platformlarının değişkenlik göstermesinin en büyük sebepleri arasında yer alıyor.
Artık etkileşim mecraları olarak sadece geleneksel ağlar kullanılmıyor. Günümüzde akıllı telefonlar ve sosyal paylaşım siteleri kişilerin birbiri ile iletişim kurmalarını sağlamaktadır.
Artık Dijital sayesinde insanlar haberleşebiliyor, yazışabiliyor ve kendi içeriklerini paylaşabiliyor.
Bunun dışında çeşitli kurumlar müşterilerinine rahatlıkla erişebiliyor.
Peki, kitleler için büyük bir öneme sahip olan bu İnternetnın tarihi nedir? İnternet bugünlere nasıl gelmiştir? Gelin hep beraber inceleyelim.
Sosyal medya Reklamcılığı ve Günümüz
Günümüzün en popüler internet ağlarından olan İnternet mecraları nerdeyse hemen her kullanıcının vakit geçirdiği ortamlar olmaktadır.
Bu paylaşım siteleri üzerinden yapılan her tür reklamcılık faaliyetlerine İnternet reklamcılığı adı verilmektedir.
Sosyal medya kanallarını kullananların sayısının her geçen gün daha da arttığı düşünüldüğünde bu alandaki tanıtımlarından faaliyetlerinin ne kadar önemli olduğunu fark edebilirsiniz.
Bu mecraların bilinirliğini birçok mağaza önceden fark etmiş ve bu alandaki boşluğu doldurmuşlardır.
Bu şirketler İnternet platformları sayesinde ürünlerini ve kendilerini kitlelere tanıtma imkânı bulmaktadırlar.
Elbette ki bu işlem için bütün şirketler belli bir bütçe ayırmak durumundadırlar.
Artık eski usul reklamcılık yerini İnternet platformları üzerinden yapılan tanıtımlara bırakmıştır. Çünkü bu tür bir reklamcılık hem ekonomik açıdan başarılı olmakta hem de istenildiği an güncellenebilme özelliğine sahip olmaktadır.
Broşür usulü reklamcılıkta yapılan hatalar düzeltilemediği gibi aynı zamanda çok da pahalı olmaktadır.
Bu sebeple İnternet tanıtımları her tür değişikliğe açık olup, günümüzde mağazaların en çok rağbet ettiği reklam türü olmaktadır.
organizasyonlar bu mecralardan yaptıkları reklamlarını takip ederek hedef kitleleri ile her daim iletişim içerisinde bulunmaktadırlar.
Bu iletişim neticesinde hedef kitlelerini değerlendiren mağazalar bu değerlendirme sonuçlarına göre satış taktiklerini geliştirmekteler.
Sosyal medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?
Sosyal medya reklamcılığı noktasında mağaza belirli bir hedefleri olur ve zamanla bu hedeflerine doğru ilerlerler.
Birçok farklı platform bu reklamların içerisinde yer alabilmektedir.
Bu ağların en başında gelenler ise; Youtube, Facebook.com, IG, twitter.com, LinkedIn gibi platformlar gelmektedir.
şirketinizin yapısına ve hizmet portföyünüze göre bu mecralardan en az bir kaçında Sosyal medya tanıtımları yayınlamanız etkili olacaktır.
Tabi burada yine Dijital kanalınızı belirlerken;
Yapayacağınız reklamların strateji ve amacına hedef kitlenize tanıtımların yayınlanmasını istediğiniz lokasyona son olarak da yapacağınız reklam harcamalarınız için bütçenize dikkat etmelisiniz.
Kendi organizasyonunuz için en uygun olan ağları belirledikten sonra reklamlarınız için dikkat çekici görseller ayarlamalısınız.
Tüm bu öncelikli hedefler kadar tanıtımlarınızda özgün ve anlaşılır içerikler kullanmanızda güçlü bir etki oluşturmanızı sağlayacaktır.
Sosyal medya da düzenli paylaşımlarda bulunmak her daim varlığınızı müşterilerinize hatırlatacak ve güven oluşturmanızı sağlayacaktır.
Internet Reklamlarının Olumlu Yanları
İlk olarak rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki; İnternet tanıtımların sayesinde çok kısa bir zamanda çok fazla ulaşabilmektesiniz.
Günümüzde neredeyse bütün markalar bütün tanıtım bütçelerini İnternet reklamlarına ayırmaktadırlar.
Bu sayede en hızlı bütçe ile en fazla sayıda müşterilere anında erişebilmekteler.
Sosyal medya platformları dijital pazarlama noktasında en etkili ortamlardan olmaktadır.
Zira Sosyal medya tanıtımları sayesinde kitleler istedikleri hizmetlere kolay erişim imkânı bulabilmekteler.
Bu kolay erişim sayesinde markalar hemen her tür ürünlerini oldukça kolay bir şekilde tanıtabilmekteler.
Belki de sosyal medya tanıtımlarının en çok tercih edilme nedenlerinden biriside oldukça kısa bir süre içerisinde hızlı olarak yayılmasıdır.
Yayınlamış olduğunuz tanıtım gün içinde hemen milyonların karşısına gelebilmekte ve web site müşteri trafiğiniz bir anda katlanabilmektedir.
Sosyal medya reklamcılığı sayesinde tanıtımlarınızın istediğiniz hedef kitleye erişmesini sağlayabilmektesiniz.
İnsanlar yaşı, cinsiyeti, sosyo ekonomik durumu, hobileri, fobileri, eğitim durumu, mesleği ve medeni hali gibi daha birçok hususda bilgi sahibi olabilmektesiniz.
Bu sayede ürünlerinizi tanıtacağınız hedef kitlenizi çok basit bir şekilde belirleyebilmekte ve yeni müşteriler edinebilmektesiniz.
E-Ticaret’de Internet Reklamları
Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte farklı etkileşim platformları ve farklı satış araçları hayatımıza girmeye başlamıştır.
E-ticarette bunlardan biridir.
Lokasyon sorununu ortadan kaldıran, hem tüketicilere hem de şirketlere büyük kolaylık sağlayan e-ticaret artık hemen hemen her işletme tarafından kullanılmaktadır.
Hatta sadece e-ticaret ile ilgilenen fiziksel bir mağazaları olmayan işletmelerin sayısı da oldukça fazladır.
Ancak e-ticaret organizasyonlarının da satışlarını artırabilmek için izlemeleri gereken çeşitli yollar vardır.
Bu yollardan en önemlisi sosyal medya reklamcılığıdır. Satışı dijital üzerinden olan bir mağazanın internet üzerinden tanıtım yapmaması neredeyse imkânsızdır.
Peki, sosyal medya reklamcılığı nedir?
Sosyal Medya Reklamcılığı
İnternet reklamcılığı, kullandığımız sosyal medya mecraları üzerinden yapılan reklamlardır.
İnternet reklamcılığı ise Dijitalyı da içine alan her türlü internet ortamında yapılan etkileşim stratejilerini kapsamaktadır.
İnternetin ve İnternetnın hayatımızda büyük bir gereksinime sahip olması bu mecraları üzerinden reklam ve iletişim faaliyetleri yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Markalar bu platformlar üzerinden reklam yaparak pek çok fayda elde etmektedir.
Diğer geleneksel reklam ağlarına göre tüketicilere daha Uygun erişim sağlayan ve daha az maliyete sahip olan sosyal medya reklamcılığı zaman geçtikçe daha büyük gerekliliğe sahip olmaya başlamıştır.
Günümüzde sektör fark etmeksizin hemen hemen her kurum bu reklamcılık yöntemlerini sürdürmektedir. E-ticaret mağazaları bu sektörlerin başında gelmektedir.
Peki, e-ticaret mağazaları için internet reklamcılığının gerekliliği nedir?
İnternet ve İnternet Reklamcılığının E-Ticaret markalarına Sağladığı Faydalar
E-ticaret markaları sanal dünyayı takip eden ve dijitalleşmeye ayak uyduran şirketlerıdır.
Durum böyle olunca sosyal medya reklamına önem vermektedirler.
E-ticaret şirketlerı internet reklamcılığı ve taktikleri ile hedef kitlelerini etkileyerek cirolarını artırmaya çalışmaktadır.
Dijital mecralarında bulunan hesaplar her kullanıcının kimliğini yansıtmaktadır.
Dolayısıyla İnternetda var olan şirketlerin kimliğini Dijital hesaplarındaki paylaşımları belirlemektedir.
Bu nedenle markaların Dijital hesaplarında kurumsal renklerini, logolarını, sloganlarını, web sitesi adreslerini, iletişim bilgilerini ve diğer Dijital hesaplarının bağlantılarını bulundurmaları gerekmektedir.
Tüketiciler bir e-ticaret sitesinden bir ürün satın almadan önce İnternet hesaplarını incelerler.
Özellikle yeni kurulan bir e-ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarının güvenilir olması gerekmektedir.
Kullanıcılar güvenilir buldukları hesapların web sitelerinden hizmet satın alabilirler. Ya da kullanıcılar banner reklamlarını gördüğü bir e-ticaret sitesine girerek de ürün satılabilir.
Sosyal medya tanıtımları organizasyonlar için güven temelini oluşturabilir.
Ayrıca e-ticaret sitesinin hedef kitlesi dijital platformunda fazla vakit geçiren ve dijital platformlar aracılığı ile ürün satın alan kullanıcılardır.
Bu durum göz önüne alındığında, sosyal medya tanıtımlarını ve sosyal kanalların etkin bir biçimde ele alınılması gerekmektedir.
İnternet kanalları ile markanızı yönetebilirsiniz.
Kullanıcılar sosyal medya ağlarında yoğun bir biçimde bulunan markanız hakkında bilgi almak için Sosyal medya hesaplarınızı kontrol ettiğinde herhangi bir kriz ile ya da olumsuz paylaşım ve yorumlar ile karşılaşmazsa satın alma sürecini gerçekleştirebilir.
Fakat kullanıcının Dijital da yaşayacağı olumsuz bir deneyim satın alma sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenli İnternet hesaplarının internet marketing uzmanları tarafından yönetilmesi gerekmektedir.
Oluşturulan etkin bir Sosyal medya yöntemi ile belirlenen müşterilere ulaşmak ve hedef kitleyi etkilemek gerekmektedir.
Mükemmel bir yöntemde oluşturulan ve stratejik bir biçimde yönetilen internet ve kaliteli bir biçimde hazırlanan internet reklamları sayesinde e-ticaret satışlarını artırabilir ve marka bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz.
Kısacası, e-ticaret siteleri internet reklamları sayesinde daha fazla müşterilere ulaşarak satışlarını ve marka bilinirliğini artırabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *